Témaszám: K146309
A népesség idősödése és az időskori eltartottak arányának növekedése komoly kihívást jelent a társadalmak és a gazdaságok számára. A megfelelő adóbevételek fenntartása és a társadalombiztosítási rendszerek terheinek csökkentése érdekében a kormányok növelni kívánják az idősek foglalkoztatási arányát. A vállalatok fontos szerepet játszhatnak az idősebb korosztály foglalkoztatásának elősegítésében. Hiányoznak azonban bizonyítékaink arra vonatkozóan, hogy miként változik a vállalatok szerepe az egyéni életpálya során, és hogy a vállalatok milyen szerepet játszanak a munkavállalók nyugdíjba menetellel és a társadalombiztosítási ellátások igénybevételével kapcsolatos döntésekben.
Kutatásunk négy egymással összefüggő munkacsomagból (WP) áll, amelyek mindegyike az idősebb korosztály munkaerőpiaci kimeneteinek más-más aspektusát vizsgálja.
- WP1-ben a foglalkoztatást, kereseteket és a juttatások igénybevételét vizsgáljuk jelentős egészségügyi sokkok után, valamint azt, hogy ezek az eredmények hogyan változnak a munkáltató termelékenységének függvényében.
- WP2-ben a vállalatok nyugdíjazási döntésekben betöltött szerepét vizsgáljuk, különös tekintettel a munkáltatói termelékenységre.
- WP3-ban a bérek életkor szerinti különbségeire fókuszálunk, megvizsgálva hogyan és miért változtak ezek a különbségek Magyarországon az elmúlt két évtizedben.
- Végül WP4-ben megvizsgáljuk az idősebb munkavállalókat célzó adópolitikák foglalkoztatási hatásait, és azt, hogy ezek a hatások hogyan függnek össze a vállalat termelékenységével és a munkavállaló egészségi állapotával.