hu / en

Álláshirdetés projekt asszisztensi munkakör betöltésére Tovább olvasom

Tovább olvasom

Nekrológ - Virág Ildikó Tovább olvasom

Tovább olvasom

Megjelent Elekes Zoltán, Tóth Gergő és szerzőtársuk cikke a Regional Studies folyóiratban Tovább olvasom

Tovább olvasom

Tóth G. Csaba MTA Bolyai János Kutatási Ösztöndíjat nyert Tovább olvasom

Tovább olvasom

Témaszám: FK138143

Az egyenlőtlenség csökkenti a gazdaság és az emberek human tőkéjének növekedését, emellett az embereknek is erős ellenérzéseik vannak az egyenlőtlenséggel szemben.
Ezért a közgazdászok jelentős erőfeszítéseket tesznek, hogy magyarázatot találjanak az elmúlt évtizedek növekvő egyenlőtlenségére. A kutatási eredmények szerint a növekedés egyik oka a munkavállalók szelekciójának növekedése. A szelekció itt azt jelenti, hogy alacsony kereseti potenciállal rendelkezők nem tudnak magas bérű cégeknél elhelyezkedni. Emiatt az egyenlőtlenség jóval nagyobb egy olyan világhoz képest, ahol véletlenszerűen osztanánk el a munkavállalókat a cégek között.
Ebben a kutatási tervben három olyan mechanizmust vizsgálok, ami hozzájárul a munkavállalók szelekciójának növekedéséhez. Az els tanulmányban azt vizsgálom, hogyan változik az egyenlőtlenség az osztrák munkaerőpiac 2011-es megnyitása után. Ez azért fontos, mert a nyitás új, ingázási távolságban lévő, magas bérű állásokat tett elérhetővé a nyugati határszélen élő embereknek. A 2. Tanulmányban azt vizsgáljuk, hogy az ösztönző szerződések és az elvárt túlórák miatt dolgozik-e kevesebb nő a magas bérű cégekben. A harmadik tanulmányban azt vizsgáljuk, hogy ha egy cég elcsábítja egy versenytársa értékesítőjét, akkor ezzel együtt a vevőit is el tudja-e csábítani. Ebben a tanulmányban azt is megvizsgáljuk, hogy az üzletkötő munkahelyváltozása befolyásolja-e a munkavállalók későbbi szelekcióját.