Favoritism under multiple sources of social pressure
Békés Gábor, Borza Endre, Fleck Márton
A szervezetek közötti versenyhelyzetekben a #részrehajlás akkor fordul elő, amikor a döntéshozó tisztességtelenül előnyben részesíti az egyik felet a másikkal szemben, például az előléptetések vagy az alapok elosztása során. A részrehajlás egyik forrása a társadalmi nyomás, amely megfelelési vágy vagy a meggyőzés formájában jelentkezik.
Ez már korábban is ismert volt a #focibírókkal kapcsolatban: akkor adnak több hosszabbítást, amikor a hazai csapatnak szüksége van rá. Korábban úgy gondolták, hogy ez a hangos szurkolói tömegekből ered, akik nyomást gyakorolnak a játékvezetőkre. Az új #kutatásunk azt mutatja, hogy ez nem így van.
A top 5 európai labdarúgó-bajnokságban 10 év alatt 11 ezer szoros meccsre vonatkozó új, eseményenkénti adathalmaz segítségével kimutattuk, hogy a játékvezetők elfogultsága még akkor is megmaradt, amikor a 2020-as és 2021-es #covid során zárt stadionban játszották a meccseket. Azt találtuk, hogy a tömegek helyett a befolyásos csapatok (gondoljunk a gazdag, sikeres vagy sztárokkal teletűzdelt csapatokra) gyakorolják a nyomást. Mindazonáltal társadalmi nyomásról van szó, mivel nem látunk bizonyítékot a korrupcióra.
Ezeknek az eredményeknek két következménye van. Tágabb szinten megmutatjuk, hogy a kivételezés több forrásból is származhat. Ezért fontos a mechanizmus pontos azonosítása. Ami a labdarúgást illeti, a szurkolói tömegekkel ellentétben az általunk bemutatott mechanizmus a befolyásos csapatokat segíti, és így hátrányosan befolyásolja a verseny egyensúlyát.