Témaszám: FK134573
Közismert, hogy Magyarországon a várható élettartam körülbelül öt évvel elmarad az Európai Unió (EU) átlagától. Néhány fontosabb betegséget vizsgálva, a szívinfarktus utáni halálozás az EU átlagához képest másfélszeres, a cukorbetegséggel kapcsolatos halálozás pedig több mint másfélszeres. Eközben az egy főre jutó antidepresszáns-fogyasztás az OECD átlag felénél kevesebb, ami jelentős kielégítetlen szükségletekre utal a depresszió és más pszichiátriai betegségek kezelésében. Emellett hatalmas szocioökonómiai és földrajzi egyenlőtlenségek vannak az egészség-kimenetekben és az egészségügyi ellátások igénybevételében, többek között a fenti betegségek esetében is. Kutatásunk segít megérteni ezen egyenlőtlenségek eredetét, és javaslatokat tesz csökkentésükre.
1. Az egészségügyi egyenlőtlenségeket beteg-, hely- és orvosszintű komponensekre bontjuk fel, hogy megvilágítsuk e tényezők relatív szerepét.
2. Szétválasztjuk a munkaerőpiaci jellemzők (például hogy foglalkoztatott volt-e a beteg) és az egészségügyi ellátórendszer (pl. hogy mennyire elérhetőek a rehabilitációs szolgáltatások) szerepét a szívinfarktus utáni halálozás és munkapiaci viselkedés alakításában.
3. Megvizsgáljuk az antidepresszánsok és nyugtatók fogyasztásának szocioökonómiai összetevőit, valamint a generikus gyógyszerek iránti kereslet árérzékenységét és terjedésük mechanizmusait.