A gazdasági válságok és a bankok kapcsolatának kutatásáért jár idén a közgazdasági Nobel-emlékdíj
Bodnár Zsolt – 2022.10.10. – Qubit – gazdaság
“A svéd központi bank (Riksbank) hétfőn bejelentette a 2022-es közgazdasági Nobel-emlékdíj nyerteseit. A díjat hárman kapták megosztva: Ben Bernanke, az amerikai jegybank (Fed) korábbi vezetője, Douglas Diamond, a Chicagói Egyetem közgazdász professzora és Philip Dybvig, a St. Louis-i Washington Egyetem kutatója és pénzügyi professzora.
Bernanke 2006 és 2014 között állt a Fed élén, előtte George W. Bush elnöki gazdasági tanácsadója volt, míg a másik két nyertes közösen dolgozta ki a Diamond–Dybvig-modellt, amely a bankok szerepét vizsgálja a pénzügyi válságok idején.
A három kutató fektette le a modern bankkutatás alapjait az 1980-as években, és munkájuk során tisztázták a bankok szerepét, illetve feltárták, hogyan lehet kevésbé sebezhetővé tenni őket válság idején, és hogyan súlyosbítják a bankösszeomlások a pénzügyi kríziseket. Elemzéseik nagy gyakorlati jelentőséggel bírtak a pénzügyi piacok szabályozásában és a gazdasági válságok kezelésében – szól az indoklás.
(…..)
1983-ban közzétett modelljük szerint azonban ez a két tevékenység egyben sebezhetővé is teszi a bankokat a pénzügyi válságok idején. Ha ugyanis elterjed a pletyka, hogy egy bank összeomlik, egyszerre sok betétes rohan kivenni a pénzét, így a pletyka – annak igazságtartalmától függetlenül – önbeteljesítő jóslattá válik, így a bankroham bekövetkeztével az intézmény valóban összeomolhat. Ezt a veszélyes dinamikát kormányzati eszközökkel lehet megelőzni: a betétbiztosítás mellett azzal, hogy végső esetben a kormány lép fel a bankok hitelezőjeként. (A bankrohamokról és a betétesek viselkedéséről magyarul például Kiss Hubert János áttekintésében lehet olvasni.)