Kovács Ádám (kutatási asszisztens)
Széll Michael
Jutta Sehic (Andrássy Egyetem)
Páger Balázs (KRTK RKI)
Barcsa Bianka (kutatási assisztens)
A globális népesség egyre inkább városokban tömörül, ami az új problémák megjelenése mellett a gazdasági- és technológiai fejlődést is nagymértékben segíti. A közgazdaságtan érvelése szerint ez nagyrészt annak köszönhető, hogy a sűrű városi környezetben könnyebben tanulnak egymástól a cégek és a munkavállalók, mint a gyéren lakott területeken. E tanulási folyamatok megértésének alapvető eszközei a kapcsolathálózatok, ugyanakkor nagyon keveset tudunk a városokban lévő hálózatokról. Az „Agglomeráció és Társadalmi Kapcsolathálózatok” kutatócsoport fő kérdése, hogyan befolyásolják a városi előnyök kialakulását a kapcsolathálózatok szerkezeti jellemzői és a hálózatokkal megragadható interakciók.
Az Agglomerációs csoportban a közgazdaság- és regionális tudományi érdeklődést kívánjuk ötvözni a társadalomtudományok egyéb területeivel, illetve a hálózattudomány és számítógépes társadalomtudomány módszereivel. Ennek megfelelően interdiszciplináris módon közelítjük a fenti kérdéseket, és a munkáinkban vegyítjük a kutatóink közgazdaságtan, földrajz, szociológia és fizika diszciplínákban szerzett tapasztalatait.
A kutatásban komplex társadalmi- és együttműködési hálózatokat elemzünk, nagyméretű adatbázisokat használva. Ezek az adatok a kapcsolathálózatok regionális fejlődésben betöltött rövid-, közép- és hosszú távú szerepének feltárására adnak lehetőséget.
A vizsgálat során telekommunikációs adatok segítségével, úttörő módon tárjuk fel a vállalatok közötti kapcsolathálózatok szerkezetét. Ez a kutatás új betekintést nyújt majd többek között a vállalaton vagy iparágon belüli és vállalatok vagy iparágak határain átívelő kommunikáció jellemzőibe, illetve a regionális egyenlőtlenségek és kapcsolathálózatok közötti összefüggésekbe.
A kutatásban munkatársi kapcsolathálózatokat elemzünk, amiket saját kérdőíves felmérések eredményeit felhasználva generálunk adminisztratív adatbázisokból. Ebben a projektben a kapcsolathálózatok szerkezetével magyarázzuk a vállalatok és iparágak teljesítményét, azt feltételezve, hogy a munkatársi kapcsolathálózatban zajló tanulási folyamatok lecsapódnak a vállalatok tevékenységében is.
A vizsgálatban szabadalmi adatokat használunk, és a feltalálók, illetve innovatív cégek közötti együttműködéseket vizsgáljuk. A projekt célja azt megérteni, hogy az együttműködések miként hatottak az innováció térbeli koncentráltságára, bizonyos technológiák térbeli terjedésére, illetve régiók adott technológiában való kiemelkedésére.
Válogatott publikációk
Juhász, S, Lengyel, B. (2017) Creation and persistence of ties in cluster knowledge networks. Journal of Economic Geography. DOI: 10.1093/jeg/lbx039
Koren, M, Tenreyro, S. (2013) Technological Diversification. American Economic Review 103(1), 378-414.
Lengyel, B, Eriksson R. (2017) Co-worker networks, labour mobility and productivity growth in regions. Journal of Economic Geography 17(3), 635-660.
Lengyel, B, Varga, A, Ságvári, B, Jakobi, Á, Kertész, J. (2015) Geographies of an online social network. PLoS ONE 10, 9, e0137248.
Santi, P, Resta, G, Szell, M, Sobolevsky, S, Strogatz, S, Ratti, C. (2014) Quantifying the benefits of vehicle pooling with shareability networks. Proceedings of the National Academy of Sciences of the USA 111(37), 13290-13294.
Szell, M, Lambiotte, R, Thurner, S. (2010) Multirelational organization of large-scale social networks in an online world. Proceedings of the National Academy of Sciences of the USA 107(31), 13636-13641.
Finanszírozás
Lendület program
Időtartam: 2017-2022
Témavezető: Lengyel Balázs
Partnerek
Department of Geography and Economic History, Umea University, Svédország
Human Mobility and Networks Lab, MIT, USA
Spatial Dynamics Lab, University College Dublin, Írország
Helyszín: Az előadásra zoom felületen kerül sor 04.15-én 14:00 órakor. Az ehhez tartozó link külső érdeklődők számára a kti.titkarsag@krtk.hu e-mail címen igényelhető és csütörtök délután válik elérhetővé. Absztrakt: Az egyenlőtlenséggel foglalkozó irodalom túlnyomórészt az országos szintű egyenlőtlenségekkel foglalkozik, noha a települési szintű egyenlőtlenségek is fontosak. Tanulmányukban ezért arra keressük a választ, ... Read More »
Helyszín: Az előadásra zoom felületen kerül sor 05.06-án 14:00 órakor. Az ehhez tartozó link külső érdeklődők számára a kti.titkarsag@krtk.hu e-mail címen igényelhető és csütörtök délután válik elérhetővé. Absztakt: Ebben az előadásban bevezetésképp bemutatok néhány közismert ábrát és táblázatot, amelyből látszik, különböző országokban milyen erős és időben mennyire növekvő a kapcsolat az ... Read More »
Helyszín: Az előadásra zoom felületen kerül sor 05.20-án 14:00 órakor. Az ehhez tartozó link külső érdeklődők számára a kti.titkarsag@krtk.hu e-mail címen igényelhető és csütörtök délután válik elérhetővé. Abstract: Structural change contributed to the past slowdown of U.S. productivity growth by reallocating production to stagnant services sectors with low productivity growth. We ... Read More »
A KRTK Közgazdaság-tudományi Intézet teljesítményéről A KRTK KTI a RePEc/IDEAS rangsorában, amely a világ közgazdaság-tudományi tanszékeit és intézeteit rangsorolja publikációs teljesítményük alapján, a legjobb ... Read More »
Tisztelt Kollégák! Tudományos kutatóként, intézeti vezetőként egész életünkben a kutatói szabadság és felelősség elve vezetett bennünket. Meggyőződésünk, hogy a tudomány csak akkor érhet el ... Read More »
Mass media coverage and vaccination uptake: evidence from the demand for meningococcal vaccinations in Hungary We estimate the effect of mass media coverage of ... Read More »
A Public Choice folyóirat 2021 márciusban különszámot jelentetett meg Kornai János tiszteletére. Merdad Vahabi, a szám szerkesztője bevezető tanulmánya végén így foglalja össze, miben ... Read More »
Három írás Robert Mundell emlékére: B. Domitrovic és T. Redburn nekrológja, valamint P. Krugman cikke Mundell Nobel-díja alkalmából The Zeus Of Economics Has Died ... Read More »