
MUNKAERŐPIACI TÜKÖR 2019 Fazekas Károly - Elek Péter - Hajdu Tamás
Az MTA Közgazdaság-tudományi Intézete 2000-ben indította el a magyarországi munkapiac és foglalkoztatáspolitika aktuális jellemzőit bemutató és a témakör egy-egy területét részletesen elemző Munkaerőpiaci tükör című évkönyvsorozatot. A kötetek tartalmának összeállítása során arra törekedtünk, hogy az államigazgatásban dolgozó szakemberek, az önkormányzatokban, a civil szervezetekben, a közigazgatási hivatalokban, az oktatási intézményekben, a kutatóintézetekben dolgozók, a sajtó munkatársai jól hasznosítható információkat kapjanak a magyarországi munkapiaci folyamatokról, a foglalkoztatáspolitika jogszabályi és intézményi környezetéről, a magyarországi munkapiaccal foglalkozó hazai és nemzetközi kutatások friss eredményeiről. Az idén is kiválasztottunk egy területet, amelyet különösen fontosnak tartottunk a magyarországi munkapiaci folyamatok megértése, a tényeken alapuló foglalkoztatáspolitika eredményessége szempontjából. A szerkesztőbizottság döntése alapján az idei Közelkép az egészségi állapot és a munkaerőpiac kapcsolatát tárgyalja. Az egyes fejezetek megírásánál ahol lehetett, igyekeztünk kitérni a koronavírus-járvány 2020. tavaszi hullámával kapcsolatos fejleményekre.
Tartalom
Tartalom Előszó Magyarországi munkapiac, 2019–2020 (Bakó Tamás & Lakatos Judit)
Bevezető
A foglalkoztatottság alakulása
Munkaerőpiaci kereslet és -tartalék
Kereset, munkajövedelem, munkaerőköltség
Kormányzati és vállalati munkapiaci szakpolitika koronavírus-járvány idején
1. A munkapiaci szakpolitika eszközei (2019. június–2020. május) (Hajdu Miklós, Makó Ágnes, Nábelek Fruzsina & Nyírő Zsanna)
2. A koronavírus-járvány következtében bevezetett munkaerőpiaci intézkedések Európában (Makó Ágnes & Nábelek Fruzsina)
3. A koronavírus-járvány hatásaival kapcsolatos vállalati percepciók, várakozások és a vállalkozások válságkezeléssel kapcsolatos lépései (Bacsák Dániel & Horváth Ágoston)
Közelkép: Munkapiac és egészség Bevezető (Elek Péter & Hajdu Tamás)
1. Egészségi állapot és munkapiaci státus összefüggései Magyarországon és Európában (Bíró Anikó, Branyiczki Réka & Kollányi Zsófia)
2. Jövedelmi, munkapiaci és területi egyenlőtlenségek 2.1. A mortalitás és morbiditás jövedelmi egyenlőtlenségei (Bíró Anikó, Elek Péter, Hajdu Tamás, Kertesi Gábor & Prinz Dániel)
K2.1. A szívinfarktus előfordulásának és ellátásának egyenlőtlenségei a munkaerőpiaci összefüggések tükrében (Uzzoli Annamária)
2.2. A munkaerőpiaci státus, egyes krónikus betegségek előfordulása és az egészségügyi kiadások összefüggései (Fadgyas-Freyler Petra & Fadgyas Tibor)
2.3. A hálapénz, a magánegészségügy igénybevétele és a kielégítetlen egészségügyi szükségletek szocioökonómiai státus szerinti eloszlása (Baji Petra)
3. A foglalkoztatottak egészsége 3.1. Munkajövedelem, egészségi állapot és egészségügyi kiadások (Bíró Anikó & Prinz Dániel)
3.2. Vállalatjellemzők és egészség (Bisztray Márta, Bíró Anikó & Prinz Dániel)
3.3. Munkahelyi balesetek (Köllő János & Sinka-Grósz Zsuzsanna)
K3.1. Baleseti kockázat és bérek – elméleti megfontolások (Köllő János)
K3.2. A dohányzási tilalom hatása a vendéglátóhelyeken dolgozó nők újszülöttjeinek egészségére (Hajdu Tamás & Hajdu Gábor)
3.4. A táppénz ösztönzési hatásai (Csillag Márton, Marczell Kinga & Márk Lili)
K3.3. Egészségügyi fejlesztések hatása a munkavállalókra – egy fejlesztési program példája (Csillag Márton & Elek Péter)
K3.4. Az elvándorlók egészsége (Bíró Anikó)
4. Az egészségügy mint munkáltató 4.1. Az egészségügyi dolgozók egészsége (Varga Júlia)
4.2. Az orvosok elvándorlása 2009–2017 között (Varga Júlia)
5. Munkanélküliség és egészség 5.1. A gazdasági válság és az állásvesztés hatása az egészségi állapotra (Elek Péter, Krekó Judit & Munkácsy Balázs)
K5.1. Az egészségügyi ellátórendszer igénybevétele a közmunkába lépés után (Csillag Márton & Reizer Balázs)
5.2. A gazdasági átmenet hosszú távú egészségi következményei (Bíró Anikó & Branyiczki Réka)
6. Az idősödés munkapiaci összefüggései 6.1. Öregségi nyugdíjba vonulás és az egészségi állapot (Bíró Anikó & Elek Péter)
6.2. A palliatív ellátás iránti növekvő kereslet munkapiaci összefüggései
(Fazekas Károly & Tir Melinda)
7. Megváltozott munkaképesség, rokkantság, rehabilitáció 7.1. A megváltozott munkaképességű népesség foglalkoztatása és a kereslet oldali szakpolitikai eszközök (Krekó Judit & Scharle Ágota)
K7.1. A kötelező foglalkoztatási kvóta és a rehabilitációs hozzájárulás (Krekó Judit & Scharle Ágota)
7.2. A megváltozott munkaképesség esetén igényelhető pénzbeli ellátások változásai és azok hatásai (Krekó Judit & Scharle Ágota)
K7.2. A munkavégző képesség mérése és a megváltozott munkaképességű népesség számbavétele (Boldmaa Bat-Erdene, Krekó Judit & Scharle Ágota)
8. Gyermekkori, fiatalkori egészségsokkok és iskolázottság 8.1. A gyermekek kórházban töltött idejének hatása az iskolai eredményességre (Hermann Zoltán & Horn Dániel)
K8.1. Szakirodalmi áttekintés a gyermekkori sokkok későbbi hatásairól (Szabó-Morvai Ágnes)
8.2. A tinédzserkori anyaság és a munkapiac (Adamecz-Völgyi Anna)
9. A koronavírus-járvány első hulláma 9.1. Magyarországi közpolitikai reakciók a koronavírus-járványra 2020 első félévében (Váradi Balázs)
9.2. Foglalkoztatás a koronavírus-járvány első hullámának idején (Köllő János)
Függelék: Admin3 – A KRTK Kapcsolt Államigazgatási Paneladatbázisa (Sebők Anna)
Statisztikai adatok A fontosabb adatok forrásai Munkaerőpiaci kutatások. Válogatott bibliográfia (Bálint Éva) Függelék. Táblázatok és ábrák jegyzéke